Przedstawiamy państwu podstawowe rady, dotyczące ustawienia anteny satelitarnej na najpopularniejszą satelitę HotBird, na której nadają polskie platformy płatne:  Cyfrowy Polsat, NC+, Telewizja na kartę oraz 17 polskich darmowych kanały FTA. 

 

                                                                Ustawiamy antenę na satelitę  HotBird - 13.0°E.


1.  Najpierw parę słów o samej instalacji... Montujemy wspornik anteny (pamiętając o właściwym jego wypoziomowaniu przy pomocy poziomicy) w ścianie, najlepiej południowej bądź wschodniej z uwzględnieniem dobrej lokalizacji dla naszej anteny satelitarnej. Musimy sprawdzić, czy z miejsca montażu istnieje swobodny widok na satelitę. W odległości 30 metrów na linii przepływu danych do naszej anteny satelitarnej nie powinien znajdować się żaden budynek, również rosnące drzewa. W odległości 10 metrów nie powinna przechodzić żadna trakcja elektryczna. Te przeszkody mogą znacznie pogorszyć a nawet uniemożliwić odbiór sygnału.

2.  Montujemy czaszę wraz z wysięgnikiem na którym jest przymocowany konwerter (UWAGA!!! konwerter, jeśli nie pisze na nim inaczej, ma być zainstalowany pionowo, z przewodem w dół, na tym etapie nie ma potrzeby nim obracać, a jego nieumiejętne przekręcenie może zaowocować brakiem odbioru, gdyż fale V-ertical i H-orizontal różnią się od siebie - lepiej zacząć od ustawienia podstawowego)
V - POLARYZACJA PIONOWA
H - POLARYZACJA POZIOMA

3.  Dokręcamy antenę tak, by była możliwość jej regulowania (UWAGA!!! kąt nachylenia anteny niech będzie na razie dokręcony na stałe - ustaw go "na oko", wzorując się na sąsiednie anteny. Jeżeli w Twojej okolicy nie ma żadnych anten satelitarnych, to ustaw kąt nachylenia tak, by czasza była lekko skierowana w górę, np. 3 stopnie wzwyż od miejsca gdzie czasza jest wypoziomowana. Dzięki temu zaistnieje większe prawdopodobieństwo, że szybciej uzyskamy sygnał.

4.  Podłączamy odbiornik satelitarny kablem do satelity, następnie włączamy tuner i wchodzimy do menu z siłą sygnału znalezionego sygnału.

5.  Kolejnym krokiem jest ustawienie anteny na południe. Następnie bardzo powoli, odchylamy ją w prawą stronę czyli na zachód. Czemu na zachód, jeśli poszukiwany satelita jest na pozycji 13°E (13E oznacza 13 stopni na E-ast czyli wschód)? Ustawiając antenę na południe trzeba pamiętać, że Polska nie leży na południku 0°, tylko bardziej na wschód i ustawiając czaszę idealnie na południe patrzy ona gdzieś pomiędzy 17, a 21°E, w efekcie nasz poszukiwany 13°E jest bardziej na zachód od naszej pozycji. Po każdym delikatnym przesunięciu anteny odczekać kilka sekund i sprawdzić pasek sygnału na telewizorze, w którymś momencie pojawi się sygnał. Należy uważać, aby wszystko wykonywać niezwykle uważnie i powoli, ponieważ przy ustawianiu anteny satelitarnej liczą się milimetry i wymagana jest perfekcja.

6.  W dalszym etapie szukamy takiego sygnału, który będzie wyższy niż sygnał, który mamy dotychczas. Jeśli taki się pojawi a potem znów zacznie maleć, to wracamy do tego miejsca gdzie był większy. 

7.  Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu czyli kąta nachylenia czaszy (góra-dół). Znów robimy to bardzo powoli aż znajdziemy najmocniejszy sygnał (analogicznie jak w punkcie powyżej). Oczywiście, cały czas obserwujemy pasek sygnału na telewizorze. 

8.  Jeśli już natrafimy na sygnał z HOTBIRD-a, to prawie jesteśmy na finiszu. Pozostaje nam dokręcenie anteny by była stabilna od wiatru.
UWAGA!!! Pamiętajmy, że przesunięcie się konwertera przy dokręcaniu choćby o 1 milimetr, może spowodować utratę sygnału.

9.  Po upewnieniu się, że mamy odbiór i podczas dokręcania mocowań nie przestawiliśmy anteny - możemy jeszcze nieco dopieścić odbiór ustawiając tzw. skręcenie konwertera. Najlepiej dobrać je eksperymentalnie, obserwując wskazania na posiadanym odbiorniku satelitarnym. Nieznacznie przekręcając LNB w obejmie w lewo/prawo lub wsuwając/wysuwając szukamy momentu, w którym zarówno na wybranym transponderze/częstotliwości z polaryzacji poziomej jak i pionowej mamy zbliżony i silny sygnał. Nie ustawiając skręcenia nie spowodujemy automatycznie braku sygnału, ale jest to zalecane, aby jeszcze precyzyjniej wykonać ustawienie czaszy i osiągnąć lepszy efekt końcowy.


            A teraz kilka rad związanych z dokręcaniem anteny, czyli: Co zrobić, by sygnał był jeszcze lepszy?!

1.  Najpierw należy dokręcać śruby odpowiedzialne za przesuwanie anteną w lewo lub prawo - a mianowicie, najpierw, dokręcajmy śruby np. z prawej strony. Druga osoba niech cały czas obserwuje sygnał, czy jeszcze czasami się nie zwiększa.
UWAGA!
1a.  Jeśli się zwiększa, to kręcimy do tego momentu, kiedy sygnał zacznie spadać.
1b.  Jeśli się zmniejsza, nie dokręcamy tych śrub.
1ab.  Dokręcamy śruby przeciwne czyli te z lewej strony. Robimy to do chwili, aż będziemy mieć najmocniejszy sygnał.

2.  Kolejnym krokiem jest ponowne ustawienie kąta azymutu. Z doświadczenia wiem, że jest on bardziej odpowiedzialny za "jakość" niż za moc sygnału. Ale jeśli mamy dobrą jakość, to może nieznacznie wzrosnąć moc sygnału.
Więc ustawiamy antenę (góra-dół) - dosłownie na milimetry, aż uzyskamy najlepsze efekty, po czym dokręcamy odpowiedzialne za to śruby.

Dla tych co ustawiają po raz pierwszy swoją satelitę: POWODZENIA!


                                                                                                     Wstecz