caraudio1

 Sprzęt  

do Twojego  

       samochodu         

 

pasek

 

Większość osób, podczas jazdy samochodem słucha muzyki, która umila czas. Niezależnie od tego jakiej muzyki słuchamy, wymagamy dźwięku czystego, o bardzo wysokiej jakości. Niektórym z nas podstawowy zestaw głośników, dołączanych do samochodu nie wystarcza. Rynek car-audio jest nasycony, przez co bardzo trudno wybrać jest ten odpowiedni zestaw.

 

 Do zmontowania systemu car-audio w samochodzie musimy spełnić trzy podstawowe warunki:

 

 

Głosniki

Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji, należy zastanowić się nad ilością dostępnego miejsca, a także obecnością otworów montażowych zarówno w drzwiach jak i w tylnej klapie czy bagażniku.

Na jakość dźwięku ma wpływ membrana głośnika, a dokładniej materiał z jakiego została wykonana oraz jej wielkość. W sprzedaży można spotkać się z urządzeniami, które są wyposażone w membranę wykonaną z:

  • papieru – jest to rozwiązanie najpopularniejsze i często pojawiające się w średniej klasy sprzęcie
  • polipropylenu – dzięki większej twardości, wpływają na lepsze przenoszenie niskich tonów
  • aluminiowe – stosuje się je przede wszystkim w głośnikach basowych.

Z kolei im większa średnica membrany, tym lepsza jakość dźwięku. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem są głośniki o średnicy 16,5 cm.

Obecnie w sprzedaży można spotkać głośniki:

  • dwustożkowe – są to najprostsze urządzenia, jednak odradzane przy kupnie sprzętu audio
  • koakjsalne (szerokopasmowe) – są zbudowane z jednego dużego głośnika odpowiedzialnego za niskie tony, w którym znajdują się elementy wysokotonowe.

Najdroższym i najlepszym rozwiązaniem jest kupno zestawu głośników (dwu, trzy lub czterodrożnych) i ich prawidłowe rozmieszczenie wewnątrz samochodu. Warto jednocześnie pamiętać, że nie liczy się ilość, ale jakość. Dlatego też lepiej kupić dwa głośniki renomowanej firmy niż cztery kiepskiej jakości.

Głośniki powinny mieć moc co najmniej 1,5 razy większą niż wzmacniacz. Jednak należy uważać na parametry, jakie podają producenci. Najczęściej na pudełku widnieje moc szczytowa (muzyczna), która jest osiągana tylko przez chwilę. Dużo ważniejszym parametrem jest moc oznaczona jako RMS, która jest utrzymywana na stałym poziomie w sposób ciągły.

 

Jak zamontować i rozmieścić głośniki?

Montaż głośników warto rozpocząć od odpowiedniego wygłuszenia samochodu. W tym celu można udać się do profesjonalisty zajmującego się montażem systemu audio bądź też samodzielnie założyć maty wygłuszające (bitumiczne) w drzwiach samochodu. Dzięki temu auto staje się dla głośników obudową, która przyczyni się do zdecydowanej poprawy jakości dźwięku.

Wbrew pozorom, lepszej jakości głośniki najlepiej zamontować z przodu samochodu. W przystępnej cenie można otrzymać zestaw składający się z czterech głośników:

  • dwa średniotonowe montowane w otworach fabrycznych
  • dwa wysokotonowe, które można umieścić w pobliżu kokpitu lub bocznych lusterek.

Dodatkowe dwa głośniki niskotonowe można zamieścić na tylnej półce bądź też dolnej części drzwi samochodu. Warto również pamiętać o zwrotnicy, która rozdziela dźwięki o różnej częstotliwości.

 

 

Subwoofer

Subwoofer nie jest niezbędnym elementem wyposażenia car audio i podnosi koszty kupna całego zestawu. Jednak dzięki niskim tonom wpływa na poprawę brzmienia i głębi dźwięku. Przy jego wyborze (oprócz podobnych parametrów jak przy wyborze innych głośników) warto zwrócić uwagę na następujące elementy.

Jest to element bardzo znaczący. Jako że subwoofer nie powinien dotykać klapy bagażnika czy oparcia fotela. Rozmiar głośnika powinien uwzględniać ilość przestrzeni akustycznej. Jeśli samochód ma niewiele miejsca w bagażniku, lepiej zainwestować w subwoofer o mniejszej membranie.

 

Rodzaje skrzyń

Jest kilka rodzajów skrzyń do subwoofera, które należy dobrać do parametrów głośnika, konstrukcji samochodu, ale i preferencji użytkownika.

  • skrzynie zamknięte – idealne do niewielkich przestrzeni. Zaletami tego typu rozwiązania są: niski bas, dobre odwzorowanie, a także są bezpieczniejsze. Ponadto łatwiej dopasować skrzynię do głośników dostępnych na rynku. Charakteryzują się również nieco wyższym dźwiękiem niż pozostałe konstrukcje.
  • skrzynie z bassreflexem – ich zaletą jest możliwość dostrojenia do wymaganej częstotliwości.
  • skrzynie wentylowane (otwarte) – są to drogie i nieco bardziej skomplikowane konstrukcje, ale dzięki temu dźwięk jest głęboki.
  • skrzynie bandpass – łączy cechy skrzyni zamkniętej i otwartej, a przepuszczony dźwięk miści się tylko w wąskim paśmie częstotliwości. Jest to jednak pasmo szersze niż w przypadku wykorzystania tuby.
  • tuby samochodowe – charakteryzują się bardzo wąskim pasmem przenoszenia, przez co osiągają dość pokaźne rozmiary.

 

 

Wzmacniacz samochodowy

Aby subwoofer działał poprawnie otrzymując wystarczającą ilość mocy, konieczny będzie zakup wzmacniacza. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Moc

Ze względu na różne pomiary producentów, warto w tej kwestii doradzić się specjalistów. Niemniej zasada jest dość prosta i została przytoczona wcześniej. Wzmacniacz powinien mieć ok. 1.5-2 razy mniejszą moc niż głośniki. Należy jednak pamiętać, że wartość ta musi dotyczyć jednego kanału. Mając więc wzmacniacz 2x120W, głośniki powinni mieć moc RMS wynoszącą co najmniej 200W.

Ilość kanałów

Ilość kanałów determinuje ilość odbiorników, jaką można podłączyć do wzmacniacza. Dwa kanały pozwalają na podpięcie jedynie dwóch głośników. Decydując się na dobrej jakości przednie głośniki warto poszukać wzmacniaczy czterokanałowych. Niestety, wzmacniacz w radioodtwarzaczu nie pozwoli uzyskać takiej jakości dźwięku jak oddzielne, niezłej klasy urządzenie.

Stosunek sygnału do szumu (S/N)

Oznacza on wielkość poziomu szumu wytworzonego przez wzmacniacz. Im wyższa wartość, tym lepiej. Uznawany minimalny stosunek to 85 db.

Dobierając wzmacniacz warto pamiętać, by miał on podobne parametry co radioodtwarzacz. Zakup bardzo dobrego wzmacniacza do kiepskiego radia nie przyniesie oczekiwanej poprawy jakości dźwięku.

 

 

pasek 

Wstecz