bateria

 Jak zmniejszyć

zużycie

baterii ???

 

 

pasek

 

 Bolączką posiadaczy większości Androidów jest krótki czas pracy telefonów na baterii. Dotyczy to zarówno modeli z wyższej półki cenowej, jak i tańszych smartfonów dla szerokiej grupy odbiorców. Co zrobić, aby wydłużyć czas pracy smartfona z Androidem?

Największy wpływ na zużycie baterii w telefonie mają: duży dotykowy ekran, procesor i układ graficzny oraz moduły łączności 3G i WiFi. Bezpiecznych sposobów na wydłużenie czasu pracy na baterii jest co najmniej kilka. Warto zwrócić uwagę na:

 

 

Ekran

Warto zapoznać się z najprostszymi metodami, o których zapomina większość użytkowników. Jeżeli przez dłuższy czas telefon jest wykorzystywany w pomieszczeniach, nie ma potrzeby, by ekran miał ustawioną najwyższą jasność. Automatyczne zarządzanie podświetleniem w systemie Android jest dobre, ale niestety nie zawsze idzie w parze z oszczędzaniem baterii. Warto więc ręcznie ustawić jasność ekranu na wartość w granicy 40 -50%. Poza zmniejszeniem jasności ekranu można także ustawić krótszy czas oczekiwania na jego wygaszenie. Opcja ta znajduje się w Ustawieniach w kategorii Wyświetlacz.Powinno to zapewnić dużo mniejsze zużycie energii, a przy tym nie wpłynie negatywnie na komfort użytkowania.

 

 

 Dźwięki

Wyłączenie wszelkiego rodzaju niepotrzebnych dźwięków. Większość telefonów posiada specjalny dźwięk podczas odblokowywania ekranu czy klikania po menu. Wyłączenie ich oszczędzi to Twoją baterię. Jeśli nie sprawia Tobie to problemu to polecamy również wyłączyć dźwięk pisania na klawiaturze oraz wszelkie wibrację wywoływane po naciśnięciu na ekran, to też wydłuży pracę telefonu.

 

 

Aplikacje

Spora część aplikacji (szczególnie społecznościowych) działa w tle, aktualizując swoje dane co pewien okres. W taki sposób otrzymujemy najświeższe powiadomienia z Facebooka, Twittera itp. Sęk w tym, że w trakcie odświeżania aplikacja łączy się z internetem, zużywając tym samym cenną energię. Im częstotliwość aktualizacji wyższa, tym większe zużycie baterii. Warto zatem rozważyć zmniejszenie częstotliwości odświeżania, lub w ogóle przełączenie się na tryb manualny. Wtedy też aplikacja aktualizuje dane w momencie, gdy ją uruchomimy. Powinno się to przyczynić do wzrostu żywotności naszej baterii.

 

 

Moduły komunikacyjne

 Ważnymi czynnikami wpływającymi na zużycie baterii są moduły WiFi, 3G, GPS i NFC.Najbardziej energochłonny jest GPS. Jeśli nie są one wykorzystywane, warto wyłączyć opcje automatycznego połączenia. Aby wyłączyć lokalizację z wykorzystaniem sieci naziemnych i satelitów, należy wejść w Ustawienia i wybrać kategorię Lokalizacja. Na kolejnym ekranie należy odznaczyć opcje Korzystaj z sieci bezprzewodowych i Korzystaj z Satelitów GPS. 

Co z pozostałymi modułami? Dobrą praktyką jest korzystanie, gdy to możliwe, z sieci WiFi, a nie łączności 3G (nawet w sytuacji, gdy korzysta się z dużego pakietu danych). Po połączeniu WiFi pobiera mniej energii niż łączność 3G. Na granicy zasięgu między 2G a 3G warto ręcznie narzucić korzystanie z sieci 2G. Dzięki temu moduł 3G nie będzie pobierał energii na próby połączenia się z nadajnikiem operatora. Trzeba o tym pamiętać szczególnie podczas wypadów poza miasto, gdzie dostępność 3G może być ograniczona. Żeby wyłączyć dostęp do Sieci, gdy nie jest on potrzebny, trzeba zajrzeć do ustawień (dokładna lokalizacja zależy od producenta telefonu). W Android Markecie są też aplikacje wyłączające dostęp do Internetu.

 

 

pasek

Wstecz